Dantų protezai

Dantų protezai

Dantų protezai – specialus įtaisas, kurio funkcija yra pakeisti nesamus dantis.Dantų protezus galima suskirstyti į tam tikrus tipus.

Fiksuotieji dantų protezai – šių protezų pagalba gaunama žymiai geresnė estetinė išvaizda. Dantų protezai yra tvirtinami prie kitų dantų. Dar vienas pliusas, kad protezų pagalba pagerinamas kramtymo efektyvumas. Paprastai dantų protezas žandikaulyje prilaikomas šešių implantų. Kad dantų protezai nesiskirtų nuo Jūsų natūralių dantų, naudojamas matinis pagrindas. Galima išskirti tokias fiksuotųjų protezų rūšis: tiltiniai  dantų protezai, vainikėliai, daliniai vainikėliai, mikroprotezai.

Išimamieji daliniai dantų protezai – tokie protezai tinka tokiu atveju, kai netenkama keleto dantų kuriame nors iš dantų lankų. Šių dantų protezų privalumu laikoma santykinai mažesnė kaina, tačiau silpnoji jų pusė – stabilumo trūkumas. Dėl mažo stabilumo susiduriama su žandikaulio kaulo dėvėjimosi problema.

Išimamieji pilni dantų protezai – tokie protezai reikalingi tuomet, kai netenkama visų dantų abiejuose dantų lankuose, arba kažkuriame iš jų (apatiniame arba viršutiniame). Tokie protezai visuomet turi būti išimti dantų valymo metu. Patys pigiausi išimamieji dantų protezai yra dantų plokštelė, kurios gamybai naudojama plastmasė. Jų laikymasis burnoje priklauso nuo dantų eančių burnoje. Jeigu jų yra, tuomet plokštelė prie jų fiksuojasi specialiomis apkabėlėmis, o jeigu jų nėra, tuomet tarsi vakuumas ji prisisiurbia prie gleivinės. Šių plokštelių apkabėlių gamybai naudojama viela.


Išimamų dantų protezų trūkumai

Kadangi plokštelė yra sąlyginai pigi, ja pacientai nebūna labai patenkinti, kadangi dažnai atsiranda nusiskundimų dėl jos nesilaikymo arba kalbėjimo apsunkinimo.

Dar vienas tokių dantų protezų trūkumas – pykimo tikimybė. Kai tik įsidėsite protezus, iš pradžių gali pasireikšti pykinimas arba seilėjimasis. Tai tik laikina, tačiau neretai pasitaikanti būsena, ji gali išlikti keletą savaičių, kol galutinai priprasite prie plokštelės.

Turint išimamus protezus Jums reikėtų atsisakyti kai kurio maisto, rekomenduojama nekramtyti gumos ir nevalgyti kito labai lipnaus maisto. Taip pat reikėtų derinti maistą kalbant apie jo kietumą, labai kieti maisto produktai gali pažeisti plokštelę, gali atsirasti įskilimų.

Išimamų dantų protezų priežiūra

  • Labai svarbi yra ir išimamų protezų priežiūra, kuri yra nesudėtinga, tačiau kartais pamirštama. Išimamus protezus reikia praplauti šiltu vandeniu po kiekvieno valgio, o vakarais prieš einant miegoti juos reikia išsiėmus išvalyti dantų šepetėliu ir nusausinus palikti stovėti nakčiai.
  • Dantų protezai plaunami specialiai tam pritaikytu šepetėliu, tačiau jeigu tokio neturite, galima naudoti ir paprastą. Dėl burnos ertmės audinių kitimo, protezai turėtų būti keičiami naujais kas kelerius metus.
  • Atsiradus proteze įskilimui ar kitam defektui, negalima jo nešioti, kadangi jis gali pažeisti burnos audinius. Tokiu atveju iškart reikia kreiptis pas odontologą dėl protezo taisymo.

Draugai