Dantų karūnėlės

Dantų karūnėlės

Dantų vainikėliai – tai dantų techniko gaminami dirbtiniai apdangalai, kurie protezavimo metu būna „užmaunami“ ant dantų.

Dantų vainikėliai kai kuriais atvejais yra vadinamos dantų karūnėlėmis ir dantų kepurėlėmis, tad išgirdę kitą pavadinimą – nenustebkite, nes tai yra vienas ir tas pats dirbtinis danties apdangalas, už kurio puikų atitikimą burnoje ir derėjimą prie kitų dantų atsakingas Jūsų odontologas, kuris pirmo vizito metu padarys danties atspaudą ir parinks iš kokios medžiagos vainikėlis bus gaminamas. Tačiau už visą dantų karūnėlės gaminimo darbą atlieka dantų technikas.


Dantų vainikėliai gali pagelbėti keletu atvejų:

  • jeigu pacientas kankinasi dėl nuskilusio ar susidėvėjusio danties, dantų vainikėliai sustiprins dantis ir padės susigrąžinti buvusią jų formą;
  • jeigu danties audiniai stipriai suirę, jog jo plombuoti nebeįmanoma, ieškoma gydymo alternatyvų. Tokiais atvejais odontologai renkasi dantų vainikėlius;
  • dantų karūnėlės naudojamos ir po šaknų kanalo gydymo;
  • siekiant apsaugoti silpnus dantis nuo pažeidimo;
  • keičiant senas, dideles plombas;
  • norint atkurti spalvą pakeitusių dantų estetinę išvaizdą, nes dantų vainikėliai, taikomos prie esamų ir sveikų dantų.

Kokias funkcijas atlieka dantų vainikėliai?

Dantų vainikėliais yra atkuriamos ir funkcinės, ir estetinės dantų savybės, pavyzdžiui, atkuriama pageltusių, formą pakeitusių dantų natūrali išvaizda, koreguojamas sąkandį, be to, dantų vainikėliai visiškai atkuria kramtymo funkciją.

Kaip gaminamos dantų vainikėliai?

Pirmiausia pacientas turi apsilankyti pas odontologą, kuris padaro panoraminę rentgeno nuotrauką, diagnozuoja dantų, burnos ertmės ir dantenų būklę. Po to, atlieka vietinį nuskausminimą, nušlifuoja dantį ant kurio reikės tvirtinti dantų vainikėlį, nuima danties antspaudą ir išsiunčia jį į laboratoriją, kur dantų technikas naudodamas tam tikras medžiagas išlieja dantų vainikėlį. Pagaminti dantų vainikėliai pritvirtinamos prie danties/dantų kito vizito metu.

Iš ko gaminamos dantų vainikėliai?

Dantų karūnėlės gali būti gaminamos iš skirtingų medžiagų. Atsukus laiką keliais dešimtmečiais atgal, pastebėsite, jog tuomet itin populiarios buvo auksiniai dantų vainikėliai. Jos buvo mėgiamos dėl savo patvarumo ir nesunkaus formavimo. Tokių dantų vainikėlių didžiausias trūkumas – neestetiškumas, kadangi jos visos tais laikais būdavo aukso spalvos ir tuometinės technologijos netikslumo.

Dantų vainikėliai gali būti gaminami iš metalo keramikos. Tuomet jų išvaizda prilygsta natūraliems dantims, o metalo dėka jos tampa tvirtesnės. Kai kuriais atvejais metalo keramika gali būti maišoma su titanu arba auksu. Tokios dantų karūnėlės tampa itin patvariomis.

Cirkonio keramikos dantų karūnėlės yra naujausiai atsiradusios, jos pasižymi tvirtumu ir estetiškumu. Cirkonis turi daug panašumų į medžiagą iš kurios sudarytas mūsų natūralus dantis. Tinkama dantų karūnėlių priežiūra leidžia jas išlaikyti labai ilgą laiką.

Taigi, rūpinkitės savo dantimis ir, jei pastebėjote, kad Jūsų dantys labai nusidėvėjo, juos skauda arba jie pakeitė spalvą, kreipkitės į savo odontologą ir jis parinks jums tinkamiausią gydymo būdą.

Draugai