Dantų protezų priežiūra

 

Norite, kad jūsų šypsena džiugintų ilgai? Jei nešiojate protezus, turite šiek tiek pasistengti. Protezai, kaip ir bet kuris kitas kasdien naudojamas daiktas, reikalauja priežiūros. Jei laikysitės žemiau pateiktų patarimų, rūpesčių neturėsite ir šypsena džiaugsitės ilgai. jūsų protezai gali būti neišimami arba išimami. Abi protezų rūšys turi savų priežiūros ypatybių. Dantų protezų priežiūra nėra sunki, tiesiog paverskite ją įpročiu.

Neišimamų dantų protezų priežiūra

Jei specialistų įdėtas fiksuotas protezas jums trukdo sukąsti, sukelia skausmą, kreipkitės į gydytoją odontologą – profesionalai padės išspręsti šią problemą.

Specialistai pataria protezais nekramtyti labai kieto maisto, pavyzdžiui, gabalinio cukraus, karamelinių saldainių – protezas gali įskilti, sulūžti. Minkšti ir lipnūs produktai – taip pat tai, ko reikėtų vengti. Jei vis dėlto atsitiko taip, kad protezas nuskilo, išsaugokite tą dalį ir kreipkitės į profesionalius specialistus. Taip pat rekomenduojame vienu metu nevalgyti labai karšto ir šalto maisto. Kodėl? Priežastis paprasta: tada medžiagos staigiai plečiasi ir staigiai traukiasi, taigi proteze gali atsirasti įskilimų.

Šepetėlis ir dantų pasta nešiojant neišimamus dantų protezus turi likti jūsų kasdieniu palydovu. Po valgio skalaukite ir šepetėliu valykite protezus. Jei tai darote elektriniu šepetėliu, netrinkite dantukų. Valyti dantis rekomenduojame du kartus per dieną. 

Nepamirškite bent kartą per dieną tarpdančius išvalyti siūlu ar specialiu tarpdantiniu šepetėliu. Protezų priežiūros priemonės padės jums protezus apsaugoti ir prižiūrėti. Atminkite, kad, valyti tarpus tarp tiltinio protezo dantų reikalingas specialus tarpdančių siūlas. Žinoma, nereikia pamiršti ir papildomų priemonių: vieno danties šepetėlio, dantų krapštuko, liežuvio grandiklio, burnos skalavimo skysčio ir pan. Galite naudotis ir burnos irigatoriumi – vandens srove valančiu prietaisu. 

Jeigu sportuojate, jeigu yra galimybė, kad fiksuotas protezas gali patirti smūgį, rekomenduojame pasinaudoti apsauginėmis kapomis.

Pacientai, kurie turi problemų su dantų griežimu (bruksizmas), turėtų įspėti apie šią problemą odontologą – dantų griežimas gali pakenkti dantų protezams. Gali būti, kad gydytojas jums pasiūlys apsauginę kapą. Ji apsaugos jūsų neišimamus dantų protezus nuo galimų skilimų, nudilimo ir atpalaiduos įsitempusius kramtomuosius raumenis.

Galiausiai nepamirškite profesionalios burnos higienos, kurią atlieka burnos higienistas. Galite puikiai prižiūrėti savo dantis ar neišimamus dantų protezus, tačiau visada liks sunkiai valymui pasiekiamų vietų. Tai kartkartėmis apsilankyti pas burnos higienistą yra būtina. Rekomenduojama tai daryti du kartus per metus.

Išimamų dantų protezų priežiūra

Atminkite, kad išimami protezai remiasi į dantenas, taigi laikui bėgant dėl besikeičiančio dantų reljefo jiems būtina nuolatinė priežiūra.

Pradėję nešioti išimamus dantų protezus galite jausti pykinimą, jums gali padidėti seilėtekis. Būna, kad sutrinka tartis, galite prisikąsti skruostus ar liežuvį. Tačiau šie reiškiniai per kelias savaites išnyksta. Valgykite minkštesnį maistą, praktikuokitės tartį, tarkime, garsiai paskaitykite tekstą – taip dar lengviau priprasite prie išimamų protezų. Burnos gleivinė protezų nešiojimo pradžioje nėra prisitaikiusi prie jų poveikio, prisitaikymas įvyksta per kelias savaites. Pirmąsias protezų nešiojimo paras (3-4) protezus prieš eidami miegoti galite palikti burnoje – taip greičiau prie jų priprasite.

Jei išimamų protezų nešiojimo pradžioje atsirado skaudžių nuospaudų, kreipkitės į odontologą – jis atliks protezo korekciją. Būna, kad tokia procedūra kartojama kelis kartus. Tiesa, kaskart, prieš atliekant korekcijų, protezą būtina panaudoti kramtant bent 2-3 valandas iki procedūros pradžios. To reikia tam, kad nustatytume nuospaudų vietą.

Išimamus dantų protezus turėtumėte prižiūrėti kasdien. Po valgio patariame juos išplauti šiltu vandeniu, išvalyti dantų ar specialu dantų protezų valymo šepetėliu. Jei jūsų protezas tvirtinasi prie užraktų ar sijų – išvalykite ertmes po jais. 

Eidami miegoti (jei jau pripratote) dantų protezus patartina išimti (jeigu gydytojas nenurodė kitaip). Išplaukite juos šepetėliu su dantų pasta, padėkite sausai. Jei protezus plaunate, į kriauklę galite įleisti vandens – jei protezas netyčia iš rankų iškirstų, tuomet nesulūš. Nenešiokite protezų kišenėje, nedėkite, kur pakliūva – visada laikykite juos tam skirtoje dėžutėje. 

Beje, išimamų protezų priežiūrai yra skirtos specialios tabletės, kurių galite įsigyti vaistinėse. Prasčiausiai išvaloma protezo dalis – tarpdančiai, taiga jų valymui skirkite daugiau dėmesio. 

Išimamais dantų protezais džiaugsitės ilgai, jei nekramtysite labai kieto maisto (gabalinio cukraus, karamelinių saldainių ar riešutų) – protezas gali įskilti, sulūžti. Venkite ir lipnaus maisto, kramtomosios gumos. Vienu metu geriau nevalgyti ir šalto, ir karšto maisto – dėl staigaus medžiagų plėtimosi ir traukimosi proteze gali atsirasti įskilimų.

Jeigu protezas sulūžo, įskilo, sulinko, jeigu jaučiate, kad kažkas ne taip – nedelsdami kreipkitės į gydytoją, nebandykite taisyti protezų patys. Nepamirškite, kad burnos gleivinė ir jūsų dantys nuolat keičiasi, o protezai išlieka tokie pat. Taigi juos kartkartėmis reikia koreguoti. 

Jeigu turite papildomų klausimų, kreipkitės į klinikos „Pilėnė“ specialistus Vilniuje arba skambinkite telefonu +370 616 16222

Draugai